שכירות של בית פרטי למשפחה אחת נעשתה יקרה יותר

שכירות של בית פרטי למשפחה אחת נעשתה יקרה יותר

כל מי שמחפש לרכוש בית ברמת כניסה יודע שהמחירים גבוהים והבחירות הן מצומצמות. כעת, הדבר נכון גם לגבי שכירות. ככל שיותר אמריקאים מתקשים להרשות לעצמם לקנות בית, הביקוש לשכירות עולה במהירות, במיוחד עבור בתים צמודי קרקע.

 

היצע הבתים להשכרה מצטמצם וזה ממשיך לדחוף את מחירי שכר הדירה גבוה יותר, במיוחד בקצה התחתון של השוק. השכירויות הפחות יקרות, אלה שהן פחות מ-75% מהשכירות החציונית האזורית, זינקו כמעט ב-4% בספטמבר. שכירויות יוקרתיות, או כאלה עם המחירים הגבוהים ב-125% משכר הדירה החציוני באזור, גדלו רק ב-2.9% בשנה.

 

"היצע נמוך להשכרה יחד עם ביקוש מתמשך דחף את דמי השכירות בספטמבר למעלה," אמרה מולי בוזל, כלכלנית ראשית ב-CoreLogic. "שיעורי הבתים הפנויים ירדו באופן מתון ברמה הארצית ברבעון האחרון – עם ירידה של 0.3% ברבעון השלישי של 2019 לעומת שנה קודם לכן – ובאופן משמעותי יותר באזורי המטרופולין הנבחרים."

 

פיניקס ראתה את הירידה הגדולה ביותר בשיעורי הבתים הפנויים, לרמה של 2.6% בלבד. זו בתורה דחפה את צמיחת שכר הדירה ל-6.7% בשנה. פיניקס רואה גם צמיחה גבוהה מאוד במשרות והיא מושכת עובדים חדשים לאזור.

 

לאס וגאס לא הייתה רחוקה מפיניקס עם צמיחה שנתית של 5.8% בשכר דירה, וסיאטל סיימה במקום השלישי עם צמיחה של 5.5%. במיאמי חלה עלייה בשכר הדירה הנמוך ביותר ב-1% בלבד בשנה.

 

היצע הבתים למכירה במחיר של מתחת ל-200,000 דולר ירד ב-13% באוקטובר, על פי realtor.com, והיצע הבתים הזולים יותר להשכרה אינו טוב יותר. מספר הבתים הזמינים בפחות מ-1,250 דולר לחודש צנח ב-40% מאז 2013, לפי נתוני כלכלת ההון. זאת למרות צמיחה אדירה בענף השכרת הבתים הפרטיים במהלך משבר הנכסים המעוקלים.

 

המשקיעים מיהרו לשוק, קנו אלפי נכסים מעוקלים במחירי הנחה והפכו אותם לנכסים להשכרה. המספר הכולל של בתים פרטיים להשכרה זינק ב-38% משנת 2010 עד 2016, לעומת עלייה של 3% בלבד בבתים רבי משפחות. היצע ההשכרה לבתים פרטיים בסך הכל הצטמצם, אך הביקוש עדיין חזק מאוד.

 

"השלכה אחת של פחות בתים במחירים נוחים לרכישה או השכרה היא שייתכן כי הקמת משק הבית תאט", כתב מתיו פוינטון, כלכלן הנכסים ב-Capital Economics. "והיא גם מציעה שגידול בשכירות לבתים במחיר נמוך יותר יעלה על יתר השוק."

 

בניית בתים פרטיים חדשים נמצאת בצמיחה והקבלנים מתחילים להקים בתים נוספים ברמת הכניסה. ללא ספק, חלק מהבתים יירכשו על ידי משקיעים, המעוניינים לנצל את ביקוש שכר הדירה וצמיחת מחירים. ישנם קבלנים שמספקים כעת סחורה לשוק המשקיעים, עם קהילות השכרה חדשות לגמרי.

 

"עבור קבלני בתים שחששו כי כלכלת האטה והידוק תנאי האשראי יפגעו בביקוש לבתים חדשים, עליהם להיות מסוגלים לסמוך על הגדלת הביקוש מצד המשקיעים," הוסיף פוינטון.

סגירת תפריט